De studentenfractie Letteren Vooruit in de faculteitsraad van letteren heeft haar wantrouwen jegens het faculteitsbestuur uitgesproken. Dat reageerde zichtbaar aangedaan.
Dit gebeurde in de meest recente vergadering van de faculteitsraad. Letteren Vooruit, dat alle studentenzetels vult, las een statement voor waarin ze stelt dat het letterenbestuur de raad verkeerd heeft geïnformeerd over het maximum aantal toetsmomenten per jaar.
Bezuinigingen
De letterenfaculteit wil, ingegeven door de dreigende bezuinigingen, flinke onderwijshervormingen doorvoeren. Zo moeten 5-ECTS vakken veranderen in 10-ECTS vakken. Hier hoort volgens het bestuur ook het verminderen van het aantal toetsmomenten bij.
Het bestuur pleit al sinds vorig studiejaar voor maximaal acht toetsmomenten per jaar om de werkdruk voor medewerkers en de concurrentie tussen toetsen voor studenten verlichten. Het bestuur heeft daarbij al meerdere keren gezegd dat dit maximum centraal RUG-beleid is.
Misinformatie
Dat blijkt niet het geval. ‘De plannen als universiteitsbeleid presenteren, heeft ertoe geleid dat wij ons adviesrecht niet hebben kunnen uitoefenen. Dit had wel gekund als dit als een plan van het bestuur was gepresenteerd’, stelt Letteren Vooruit.
De studentenfractie zegt dat de kwestie heeft geleid tot een gevoel van wantrouwen jegens het bestuur en dat dit geen op zichzelf staand incident is. ‘We moeten benadrukken dat we dit patroon van misinformatie en onvoldoende overleg onacceptabel vinden.’
Desgevraagd bevestigt Anja Hulshof, woordvoerder van het college van bestuur (cvb), dat ‘maximaal acht toetsmomenten per jaar’ geen RUG-beleid is. Wel bestaat er al jarenlang een streven om ‘op termijn maximaal twee vakken per blok, of maximaal acht cijfers per studiejaar te hebben’.
Na publicatie van dit artikel voegde ze hier nog aan toe dat het cvb twee jaar geleden in het kader van het bezuinigingsprogramma TeRUG in Balans aan faculteiten waar dit nog niet het geval is, gevraagd heeft dit alsnog te veranderen.
Aanloop naar wantrouwen
De discussie over de onderwijshervormingen speelt sinds vorig academisch jaar. Eerder sprak de hele faculteitsraad zijn ongenoegen uit over de manier waarop het bestuur daarover communiceert. Dat erkende toen te snel te zijn gegaan en beloofde om de communicatie met de faculteit op orde te brengen.
In september vorig jaar kwamen raad en bestuur opnieuw met elkaar in aanvaring, nu over het schrappen van keuzevakken. Ook hiervan vond de raad dat het bestuur de faculteit onvoldoende had geïnformeerd, waardoor er bij sommige medewerkers verwarring en extra werkdruk was ontstaan.
Schriftelijk statement
Volgens Letteren Vooruit zorgt ‘de continue misinformatie tussen het faculteitsbestuur, de faculteitsraad, clusterbesturen, programmacommissies en de medewerkers in zijn geheel’ voor ‘een faculteitsgemeenschap die zijn bestuur niet vertrouwt’.
Bij Letteren Vooruit zit het wantrouwen inmiddels zo diep dat de fractie voor de volgende raadsvergadering een schriftelijk statement van het bestuur wil over de kwestie. Als dat er niet komt, dan zal ze haar zorgen uiten bij het college van bestuur van de universiteit.
Zichtbaar overrompeld
Het letterenbestuur was zichtbaar overrompeld door het statement van Letteren Vooruit. Interim-bestuurslid Sander van den Bos: ‘Het idee dat wij bewust terughoudend zouden zijn met informatie, maakt het erg moeilijk om een open gesprek te voeren. In de 26 jaar dat ik hier werk, ben ik nog nooit een leugenaar genoemd. Ik denk echt dat we moeten bespreken hoe we met elkaar communiceren. Sociale veiligheid gaat twee kanten op.’
Decaan Thony Visser van letteren sloot zich daarbij aan.