Het adviesteam kennisveiligheid van de RUG gaat ook adviseren over ethische dilemma’s bij (internationale) samenwerkingen. Het gaat dan bijvoorbeeld om samenwerkingen met de fossiele-energiesector, Defensie en instituten in conflictgebieden.
Daar is binnen de academische gemeenschap toenemende behoefte aan, zei collegevoorzitter Jouke de Vries afgelopen donderdag in de universiteitsraad.
Greenwashing
Het team bestaat sinds eind 2022 en adviseert over potentieel risicovolle partnerschappen. De nadruk lag hierbij tot nu toe op kennisveiligheid – het voorkomen dat kennis op verkeerde plekken terecht komt. Daar komt nu dus advies bij over ethische vraagstukken, zoals het risico op ‘greenwashing’ als je samenwerkt met een bedrijf als Shell.
De naam van het team wordt gewijzigd naar ‘adviesteam kennisveiligheid en sensitieve partnerschappen’. Ook wordt het team uitgebreid met twee of drie wetenschappers met een relevante expertise. Bij specifieke casussen zou het adviesteam dan nog verder uitgebreid kunnen worden met experts, zei De Vries.
Adviesaanvragen
Na de zomer gaat het cvb zich bezighouden met de samenstelling van het team. Vooralsnog kunnen alleen het cvb en de faculteitsbesturen adviesaanvragen indienen, om te voorkomen dat het team overspoeld wordt.
De universiteitsraad was donderdag enthousiast over het plan. ‘Hoog tijd’, zei Chris Csölle van studentenpartij Calimero. Maar hij stelde ook vraagtekens bij het feit dat het cvb de aanvragen indient en zelf vervolgens ook besluit wat het doet met het advies.