
RUG-bestuur daagt sociale wetenschappen uit
Gevraagd: groot onderzoeksvoorstel
Met een dergelijk voorstel hoopt het bestuur kans te maken op financiering uit het nieuwe investeringsfonds van ministers Wopke Hoekstra (Financiën) en Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat), ook wel het ‘Wopke-Wiebesfonds’ genoemd.
Collegevoorzitter Jouke de Vries kwam met het voorstel nadat hij in de universiteitsraad had verteld over de stand van zaken rond de Universiteit van het Noorden (UvhN), het samenwerkingsverband van de RUG met de Hanzehogeschool, NHL Stenden en Van Hall Larenstein.
Netwerk
UvhN wordt, zo schetste De Vries, een netwerkorganisatie waarin kennisinstellingen, publieke instellingen en het bedrijfsleven samenwerken met als doel lokale en internationale innovaties teweeg te brengen en de impact van de (kennis)organisaties te vergroten.
Een stuurgroep van bestuurders, waar De Vries voorzitter van is, komt voortaan eens per maand bij elkaar om de voortgang van het verbond te bespreken. Ook wordt er een kennisagenda geformuleerd, een soort richtlijn van de speerpunten. Een eerste versie zou in februari klaar moeten zijn.
De UvhN zet sterk in op onderwerpen als de energietransitie en kunstmatige intelligentie, bleek uit De Vries’ presentatie.
Technocentrisch
Hoewel de raad overwegend positief was over de voortgang van de plannen en de doelstellingen, merkten diverse raadsleden op dat de huidige projecten vooral in de technische hoek zitten. ‘Het lijkt nu erg FSE-centrisch te worden’, zei Lorenzo Squintani van de wetenschapsfractie.
Hij vreest dat rechten, letteren, filosofie en de humanistische faculteiten slechts een kleine rol krijgen. ‘Het lijkt me goed dat bredere maatschappelijke onderwerpen ook een eigen onderzoeksprogramma krijgen. Maar niet in een consultancyrol met wat snoepgeld, omdat ze onder sturing van de tech vallen.’
De Vries steunde dat sentiment. ‘Er komen meer rondes voor het investeringsfonds en ik zou u daarom willen vragen om met een voorstel te komen.’ Dat moet dan wel meer dan 30 miljoen euro zijn, waarschuwde hij, het minimumbedrag dat het fonds weggeeft aan een project. ‘Als wij met zijn allen een voorstel kunnen doen, dan hebben we een mooie kans in Den Haag.’